Pitot Tüpü Nedir?

Pitot Tüpü Nedir?
pitot tüpü nedir

 Pitot tüpleri uçakta hızölçer olarak kullanılır. Uçaktaki gerçek tüp yaklaşık 1 inç (25 santimetre) uzunluğunda ve 1/2 inç (1 santimetre) çapındadır. Tüpün dış çevresinde birkaç küçük delik delinir ve tüpün ekseninde bir merkez delik açılır. Dış delikler bir cihazın basınç dönüştürücü olarak adlandırılan bir tarafına bağlanır. Borudaki orta delik dış deliklerden ayrı tutulur ve dönüştürücünün diğer tarafına bağlanır. Dönüştürücü, elektronik bir gerinim ölçer kullanarak ince bir elemandaki gerinimi ölçerek iki tüp grubundaki basınç farkını ölçer. Pitot tüpü, orta tüp her zaman hareket yönünde gösterilecek ve dış delikler orta tüpe dik olacak şekilde uçak üzerine monte edilmiştir. (Bazı uçaklarda pitot tüpü, düzlemin veya kanadın burnundan yapışan daha uzun bir bom üzerine yerleştirilir.)

Statik ve Toplam Basınç Farkı

Dış delikler hareket yönüne dik olduğundan, bu tüplere hava hızının yerel rastgele bileşeni tarafından basınç uygulanır . Bu tüplerdeki basınç , Bernoulli denkleminde tartışılan statik basınçtır (ps) Bununla birlikte, merkez boru hareket yönünde işaret edilir ve hem rastgele hem de sıralı hava hızı ile basınçlandırılır. Bu tüpteki basınç , Bernoulli denkleminde tartışılan toplam basınçtır (pt) . Basınç dönüştürücü toplam ve statik basınçtaki farkı ölçer.

ölçüm = pt - ps

 

Hız için çözersek

Ölçülen basınçlardaki fark ve basınç ve sıcaklık ölçümlerinden hava yoğunluğunun (r) yerel değerini bilerek, bize hızı vermek için Bernoulli denklemini kullanabiliriz. Bernoulli denklemi, statik basıncın artı kare hızının (V) yoğunluğunun yarısının toplam basınca eşit olduğunu belirtir.

ps + .5 * r * V ^ 2 = pt

V için çözme:

V ^ 2 = [2 * {pt - ps}] / r

Bununla birlikte, bazı pratik sınırlamalar vardır:

  1. Hız düşükse, basınçlardaki fark çok küçüktür ve dönüştürücü ile doğru şekilde ölçülmesi zordur. Cihazdaki hatalar ölçümden daha büyük olabilir! Bu nedenle pitot tüpleri çok düşük hızlar için çok iyi çalışmaz.
  2. Hız çok yüksekse (süpersonik), Bernoulli denkleminin varsayımlarını ihlal ettik ve ölçüm tekrar yanlış. Tüpün önünde toplam basınç değiştirecek bir  şok dalgası  belirir. Pitot tüplerini kullanmamıza izin verecek düzeltmeler var.