Birincil Uçak Kontrol Yüzeyleri

Birincil Uçak Kontrol Yüzeyleri
uçuş kontrol yüzeyleri

Uçuş Kontrol Yüzeyleri Nedir?

En iyi performansı elde etmek için,uçakların kumandalarının hareketi için doğru tepkiye sahip olması gerekir.Kontrol,uçakları istenen herhangi bir uçuş rotasına uydurmak için uygulanan eylemdir.Uçakları her üç eksende kontrol etmek için farklı kontrol yüzeyleri kullanılır.

Birincil Uçuş Kontrol Yüzeyleri

Uçuş esnasında uçağın tutumunu değiştirmek için tasarlanmış menteşeli veya hareketli kontrol yüzeyleri.

Birinci Grupta;

  • Aileron  (Uzunlamasına Eksen Etrafında)
  • Elavator (Yanal Eksen Etrafında)
  • Rudder (Dikey Eksen Etrafında)

bulunmaktadır.

 

1-Aileron:

Kanatçıklar kanadın bir parçasını oluştururlar ve kanadın ucuna doğru firar kenarında bulunurlar.Pilot lövyeyi veya side stick'i kullanarak kanatçıkların konumunu değiştirebilir.Bunları aileron sayesinde yapmaktadır.Aileronun oluşturduğu bu harekete roll hareketi denir.

 

2-Elavatör:

Elavatörler yatay stabilizenin firar kenarına yerleştirilmiş bir kontrol yüzeyidir.Pilot tarafından lövye veya side stick ile hareket ettirilir.

Elavatör uçağın aşağı ve yukarı yönde hareketini sağlamaktadır

3-Rudder:

Dikey stabilizenin firar kenarına tutturulan bir kontrol yüzeyidir.Ayak pedalları ile hareket ettirilir.Rudder dikey eksen etrafında dönüş yapmak için kullanılır.
 

Önemli:

1- Rudder sağa doğru hareket ettirilirse kuyruk sola burun sağa gider.

2-Rudder sola doğru hareket ettirilirse kuyruk sağa burun sola gider.

Not: Bunun nedeni rudder sağa doğru hareket ettirildiğinde sağ taraftan gelen hava sayesinde arka kısım ters tarafa giderken bununla birlikte burun kısmı da arka tarafın tersi yönünde hareket edecektir.Rudderın sola hareket ettirilme durumu ise sağa hareket ettirilme durumunun tam tersidir.