NEW!

About Us

We must explain to you how all seds this mistakens idea off denouncing pleasures and praising pain was born and I will give you a completed accounts of the system and expound.

Contact Info

123/A, Miranda City Likaoli Prikano, Dope United States

+0989 7876 9865 9

info@example.com

Uçak Hız Çeşitleri Nelerdir?

Bir uçakta hız, pitot tüpü ile ölçülür.Pitot tüpü uçağın burun kısmında bulunur.Statik basınç ile birlikte uçağın hızını değil, uçağın etrafından akan havanın hızını belirleyebilir .Böylece uçağın uçtuğu hava kütlesine göre hızı belirlenir.Havacılıkta hız en çok knot (kt) cinsinden ifade edilmektedir.

Ground Speed (GS) : Yer Hızı

Yer hızı (GS), uçağın yerdeki sabit bir noktaya göre hareket ettiği yatay hızdır.

A’dan B’ye bir uçuşun ne kadar sürdüğünü görmek için GS’yi tanımak gerekir. Günümüzde GS, bir GPS sistemi kullanılarak doğrudan ölçülebilir ve böyle bir sistemle donatılmış bazı uçaklarda GS göstergesi bulunur. 

GS, uçağın yatay yönündeki hızdır. Dik bir dalışta, uçak çok hızlı hareket edebilir, ancak hareket dikey olduğundan dolayı, yer hızı aynı anda çok küçük olabilir. GS’nin bir arabanın yer hızından farklı olduğu kısım burasıdır.

True Air Speed (TAS) : Gerçek Hava Hızı

Gerçek hava hızı (TAS), uçağın çevresindeki havaya göre hareket ettiği hızdır.Aerodinamik ve uçak performans hesaplarında genellikle kullanılan hız tipidir.

Indicated Air Speed (IAS) : Belirtilen Hava Hızı

Belirtilen Hava Hızı (IAS) , hava göstergesinde görüntülenen hızdır.İrtifa yükselirken gerçek hava hızı değişmemsine rağmen IAS’ta düşüş gözlemlenir.Bunun nedeni irtifa yükselirken havadaki molekül miktarı azalmasından pilot tüpüne çarpan moleküllerin azalmasından dolayı gözlemlenir.Bu yuzden genellikle kalkış ve iniş sırasında IAS kullanılır

Calibrated Air Speed (CAS) : Kalibre Edilmiş Hava Hızı

Kalibre edilmiş hava hızı pitot tüpü ve portlar sayesinde hızdaki hatalar düzeltilerek oluşturulan hızdır.

Bir cevap yazın